Sosyal Sorumluluk

Meta Nikel Kobalt olarak, bireyler gibi kurumların da yaşadıkları topluma karşı 'vatandaşlık' sorumluluğu taşıdığına inanıyoruz.

Toplumsal Fayda Odaklı Projeler


Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda, yaptığımız her işin ve projenin toplum için değer yaratması gerektiğine inanıyor; bireyler gibi kurumların da yaşadıkları topluma karşı sorumluluk taşıdığını düşünüyoruz. “Kurumsal Vatandaşlık” olarak tanımladığımız bu anlayış ile yaptığımız her işin bulunduğumuz bölgeye, ülkemize ve dünyamıza değer katması için çalışıyoruz.
Bu anlayışla Manisa'nın Gördes ilçesindeki tesisimizin kuruluş aşamasından başlayarak, işimiz ile birlikte, tesisimizin bulunduğu bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesine odaklandık. Bu çerçevede “Çiçekli-2 Göleti”, “Celal Bayar Üniversitesi Gördes Meslek Yüksekokulu İnşaatı”, “Balıkesir İli Milli Ağaçlandırma Seferberliği” ve "Tavşanalanı Ağaçlandırması" başta olmak üzere çeşitli toplumsal fayda odaklı projeyi hayata geçirdik.
 

Çiçekli-2 Göleti
DSİ tarafından planlaması yapılan Çiçekli Beldesi'ndaki Çiçekli Göleti’nin, yerleşim yerinin sulama ihtiyacını giderirken, Kalemoğlu Köyü'nün tarım arazilerinin su altında kalmasına sebep olacağı öngörülüyordu. Bir bölge için fayda yaratırken, bir başka yerleşim bölgesine zarar verecek olan bu proje için harekete geçtik. DSİ ile yürütülen diyaloglar sonucunda gölet projesinin daha uygun bir yere taşınması sağlandı ve “Çiçekli-2 Göleti” adıyla yapımının tamamı şirketimiz tarafından üstlenildi. Bölgeye üç buçuk milyon metreküplük bir gölet inşa ederken tek bir ağacın bile zarar görmemesi için proje titizlikle yürütüldü. Proje kapsamında, 200 bin adet ağaç dikimi gerçekleştirildi. Bugün bu proje, bölgenin tarımsal sulama ihtiyacıyla birlikte tesisimizin de su ihtiyacını karşılıyor. İlk planlamada tarım arazilerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan Kalemoğlu Köyü de tarım arazilerinin yanı sıra “Çiçekli-2 Göleti” çevresinde eşsiz bir piknik alanına kavuştu.
 

Celal Bayar Üniversitesi Gördes Meslek Yüksekokulu İnşaatı
Celal Bayar Üniversitesi bünyesindeki Gördes Meslek Yüksekokulu, kendine ait bir binası olmadığı için kapanma durumuyla karşı karşıyaydı. İlgili yapı, başta Meta Nikel Kobalt olmak üzere Gördesli iş insanları ve bölgedeki özel sektörün desteğiyle Gördes Yüksekokulu Öğrencilerine ve Okullarına Yardım Derneği koordinasyonunda yeniden hayat buldu. Gördes Meslek Yüksekokulu, bu  iş birliği sayesinde  devlet kaynağı kullanılmadan 2008 yılında yeni binasına taşındı.
 

Öğrenci Bursları
Daha iyi bir dünya hayali için geleceğimizin teminatı olan çocuklar ve gençleri desteklemeyi sürdüren Zorlu Holding’in ortaya koyduğu toplumsal sorumluluk vizyonu doğrultusunda çocuk ve gençlerimize yönelik karşılıksız eğitim bursları vermeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, Meta Nikel olarak her eğitim yılında, Gördes ilçesi ve bağlı köylerinde eğitim gören, 100’ün üzerinde çocuk ve genç bireyi burslarla destekliyoruz.

 

Kurumsal Gönüllülük Projeleri
Gönüllülük çalışmalarını hem ortak değer yaratmanın hem de toplumsal dönüşümü tetiklemenin önemli bir yolu olarak görüyoruz. Bu kapsamda, tüm gönüllülük projelerini tek bir çatı altında toplamayı ve topluma uzun soluklu pozitif etkisi olan projeler üretmeyi amaçlayan Zorlu Holding kurumsal gönüllülük programı “Kıvılcımlar Hareketi” çerçevesinde yürütülen projelerde, çalışma arkadaşlarımızın katkısıyla destek veriyoruz.
 

Paydaş İlişkileri ve Yönetimi
Faaliyetlerimizi yürüttüğümüz bölge halkının en temel paydaşımız olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda düzenli olarak bölge halkının görüş ve geri bildirimlerini alıyoruz. Şirketimize Gördes ve civarındaki köylerden gelen altyapısal ve diğer konulara ilişkin talepleri alıyor, değerlendiriyor ve bu talepler doğrultusunda gerekli iyileştirme çalışmalarını yapıyoruz.