Hikayemiz

Metanikel

Sizin İçin Çalışıyoruz

2000 yılında kurulan Meta Madencilik, 2007 yılından itibaren, bugün Türkiye’nin dünyada gurur kaynağı olacak hikayesindeki en önemli adımı attı. Bu tarihte, Türkiye’nin en köklü, bir o kadar da yenilikçi ve vizyoner grubu olan Zorlu Holding bünyesine katılan şirket, bugün çalışmalarını Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla sürdürüyor.
Türkiye’de ‘ilklerin öncüsü’ olan Zorlu Holding’in 5 ana faaliyet alanından biri olan Maden ve Metalürji Grubu çatısı altında Zorlu Holding’in vizyonunu kendi iş alanına taşımayı başaran şirketimiz bugün, ‘geleceğin hammaddesi’ olarak tanımlanan nikel ve kobaltı, farklı formlarda ve yüksek katmadeğer ile Türkiye ekonomisine kazandırıyor. Bunu gerçekleştirirken de bağlı bulunduğu Zorlu Holding’in en güçlü genlerinden olan ‘yenilikçilik’, ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘çevreye duyarlılık’tan taviz vermiyor. Bu yaklaşım ile üretimde kullandığımız yenilikçi teknoloji bize, dünyanın kuzey yarımküresinde ‘tek olma’ vasfını kazandırıyor.
Ar-Ge’ye dayalı bu yeni nesil madencilik ile dünyanın da 10 tesisi arasında olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu gurur ile yatırımlarımızı, araştırma heyecanımızı sürdürüyor, ülkemizin yerli otomobil projesinden, milli savunma sanayine kadar pek çok alandaki büyük hedefine imzamızı atabilmek için çalışıyoruz.

HPAL

HPAL prosesi, 255°C sıcaklık ve 46 bar basınç altında titanyum alaşımlı otoklav reaktöründe nikel ve kobaltın seçimli çözünmesi için uygulanan son nesil bir teknolojidir. 

MHP

HPAL prosesinde çözündürülen nikel ve kobalt elementlerince zengin solüsyon, içermiş olduğu safsızlıklardan pH profilini ayarlanarak kademeli olarak arındırılmakta ve MHP ünitesine sevk edilmektedir. 

Nikel

Oldukça sert ama kırılgan bir yapıya sahip parlak gümüş renkli bir metal olan nikel tarih boyunca insanoğlunun hayatında önemli bir yer tutmuştur. 

Kobalt

Yerkabuğunda 0,001 oranında bulunan kobalt; demir, nikel, bakır, çinko ve mangan gibi cevherlerden bir yan ürün olarak elde edilir. 

Ar‑Ge Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Meta Nikel Kobalt Madencilik’in %50 hissesi Vestel Elektronik tarafından satın alınmıştır.

2018
2018

Meta Nikel, 2016  yılı Ağustos ayı itibariyle %100 Zorlu Holding bünyesine katılmıştır.

2016
2016

İlk ihracatını gerçekleştirmiştir.

2015
2015

Gördes İşletmesi’nin kurulumu tamamlanarak HPAL devreye alma çalışmaları sonucunda deneme üretimine başlanmıştır.

2014
2014

Gördes proje yatırımlarına başlanmıştır.

2011
2011

 Meta Nikel Kobalt Madencilik, Zorlu Grubu ve Meta Madencilik ortaklığıyla faaliyetlerine başlamıştır.

2007
2007